Förgyllt fäste, parerplåt med floral dekor i relief. Rak tveeggad klinga med två blodrännor. Denna med dekor av bland annat riksvapnet. Längd ca 92, varav klingan ca 78 cm.
Bruksslitage samt åldersbetingat slitage med repor och märken. Pigmentbortfall.