SABEL, för officer, Sverige. 1800-talets slut.

Förgyllt fäste, parerplåt med floral dekor i relief. Rak tveeggad klinga med två blodrännor. Denna med dekor av bland annat riksvapnet. Längd ca 92, varav klingan ca 78 cm.

Bruksslitage samt åldersbetingat slitage med repor och märken. Pigmentbortfall.

Utropspris
2 000 SEK