SERVIS, porslin, 82 delar, "Blå Måsen", Bing o Gröndahl.

12 mattallrikar (diam 24 cm), 12 djupa tallrikar (diam 22cm), 12 efterrättstallrikar (diam 22 cm), 12 assietter (diam 16 cm), 12 kaffekoppar med fat, 5 serveringsfat (längd 18-40 cm), 2 serveringsskålar (längd 20-22 cm), 1 saladiere (längd 26 cm), 1 kakfat (diam 26 cm), 2 såssnipor (längd 24 cm), 1 sockerkål (höjd 10 cm), 1 gräddkanna (längd 10 cm), 1 skål på fot (diam 15 cm), 1 vas (höjd 10 cm), 1 saltströare (höjd 7 cm), 1 pepparströare (höjd 7 cm) 1 tandpetshållare och 4 olika askfat.

Smärre slitage. Två mattallrikar med nagg.

Utropspris
5 000 SEK