SOCKERSKÅLAR, ett par, silver, sengustaviansk stil, B Erlandsson, Kristianstad, 1911. Vikt ca 963 g.

Dekor av löpande hund, äggstav, delvis godronnerade. Toppiga lock med avslutande pinjekottar. Grepar med lager och fleuroner. Uttag för sked. Invändigt förgyllda. Höjd 17 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris
3 000 SEK