Madeleine Pyk – en samling F769

Barock

Barock

GOLVUR, barock, urtavla märkt Lars Björkholm, Köping, 1700-talets mitt.

Urtavla av tenn och bronserad metall, märkt Lars Björkholm, Köping. Urmakare i Köping 1749-58. Lackerat i rött och guld med kinesiserande dekor. Rak form med svängt krön. 2 lod, vev och pendel medföljer. Bredd 50, djup 28, höjd ca 257 cm. Måleriet påbättrat 1891 i Göteborg.

Slitage. Kompletterat. Ej funktionstestad. Sprickor. Smärre skador.

Proveniens

Friherre Sixten Sparre född 1833 och hans hustru Maria Sparre född 1835 född Claus från Sachsen.

Utropspris
8 000 SEK