FÅTÖLJER, ett par, modell 2207-22, Børge Mogensen, Fredericia Stolefabrik, 1970-tal.
Klädsel i rött skinn och lösa rygg- och sittplymåer. Undertill etikettmärkta. Höjd 78 cm.
Slitage. Repor och fläckar. En med smärre reva på ryggen.