Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

IVAR AROSENIUS, Gouache/akvarell, signerad I.A. och daterad -08.

"Den sönderslagna dockan"("Mor ska laga"). 12 x 8 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Fru Eva Arosenius (Konstnärens hustru).
Dr Ernst Bauer-Albrechtson, Stockholm (förvärvad av ovanstående).
Privat samling, Stockholm.

Göteborgs Konstmuseum, "Västsvensk konst", Jubileumsutställningen i Göteborg" 8 maj - 15 oktober, 1923, kat nr 98.
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Ivar Arosenius - Minnesutställning", 1926, kat nr 394.
Färg och Form, Stockholm, "Ivar Arosenius", maj 1944, kat nr 195.

"Konst i Svenska hem", No 5, upptagen sid 262 under samling 410:"Barnläkare Ernst Bauer-Albrechtson, Sveavägen 112, Stockholm" (under titeln "Mor ska laga")
Sven Sandström, "Ivar Arosenius - hans konst och liv", 1959, omnämnd sid 190.

Utropspris
12 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

438. Georg Jensen, cocktailshaker, silver, Danmark, 1920, modell nr 360.
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Budhistorik
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
34 000 SEK