LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1800-tal.

För sex + ett ljus (tre ljuspunkter), stomme av mässing behängd med olikslipade prismor,höjd ca 100 cm, diameter ca 77 cm.

Ej funktionstestad, bruksslitage, någon prisma skadad, ev några kompletterade.

Utropspris
20 000 SEK