SAMEKNIVAR, 3 st, bl a Anders Rikko, samt en KÅSA. 1900-tal.

Slidor i horn och läder. Fästen i horn och träinfattningar. En med metall infattning. Stålblad. En kniv är endast av horn. Längd ca 23-24 cm.
Kåsa, trä och horn, längd ca 15 cm.

Slitage, märken, repor och sprickor. En med skada.

Utropspris
2 000 SEK