MATSERVIS, 35 delar, "Mon Amie", Marianne Westman, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Elva mattallrikar. Tolv djupa tallrikar. Fyra fat, längd 16 - 36 cm. Två skålar, längd 21 cm. Två karotter med handtag och lock, höjd 16 respektive 18 cm. En kanna, 16 cm. En såskanna med lock, höjd 7 cm. En marmeladburk med lock, höjd 10 cm. En diverse burk med lock, höjd 8 cm.

Bruksslitage. Skålar med nagg.

Utropspris
4 000 SEK