MATSERVIS, 69 delar, fajans, Aluminia, "Tranquebar", Danmark 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått.
Servis bestående av:
1 runt fat, diameter 33 cm.
1 oval uppläggningsskål, längd 28 cm
4 ovala uppläggningsfat, längd 24-33 cm
6 mattallrikar, diameter 25 cm
8 förrättstallrikar, diameter 21 cm
12 buljongkoppar med fat
4 stora tekoppar med fat
7 tekoppar med fat
10 kaffekoppar med fat.
8 djupa tallrikar, diameter 23 cm.
8 djupa tallrikar, mindre 21 diameter.

Delar med krackelyrer och missfärgningar. Smärre slitage, enstaka nagg.

Utropspris
5 000 SEK