INDUSTRILAMPA, "Triplex", Johan Petter Johansson, ASEA, 1940/50-tal.

Vridbar metallarm för en ljuspunkt. Monterad på träplatta. Längd 137 cm.

Ej funktionstestad. Omfattande slitage. Skärm saknas. Slagskador på lampsockeln. Ena leden vid lampsockeln ej vridbar.

Utropspris
3 000 SEK