Ava Lagercrantz

(Sverige, 1862-1938)
Ava Lagercrantz
(Sverige, 1862-1938)

AVA LAGERCRANTZ, olja på duk, signerad Ava de Lagercrantz och daterad 1889.

"Portrait de l'Auteur" (Självporträtt). 167 x 116 cm.

Krackelyr, obetydliga färgbortfall. Slitage längs dukens kant efter ramen. Duken något löst monterad i ramen.

Proveniens

Konstnärens familj.

Parissalongen 1889, Paris, kat nr. 1494, avbildad i katalogen s 272.

Salon de 1889 - Catalogue illustré, avbildad helsida s 272.

Ava Lagercrantz började sin bana i Stockholm där hon studerade för Kerstin Cardon och därefter fortsatte studierna i Paris 1885-89 samt 1893 under vilka år hon undervisades av bl. a. Jules Lefebvre. Hon deltog i Parissalongen 1888 samt 1889 med det aktuella katalognumret. 1890 anmälde Lagercrantz ett porträtt av sin far, amiral Jacob Reinhold Lagercrantz vilket blev antaget (kat nr 1338) och även det avbildat i katalogen (s 162). Under sin tid i Paris utförde hon även ett porträtt av vännen August Strindberg som idag hänger på Kungliga Dramatiska Teatern i Stockholm.
1903 bosatte hon sig i New York där hon verkade porträttkonstnär. 1908 återvände hon till Sverige efter att hon blev inbjuden att måla ett miniatyrporträtt av Oscar II varefter hon återvände till New York där basen blev hennes egna studio, belägen i Carnegie Hall. Mellan 1923-1935 bodde hon i Stockholm där hon hade ateljé på Norr Mälarstrand och 1936 flyttade tillbaka till Paris där hon tillbringade återstoden av sitt liv.

Utropspris
30 000 SEK