GOLVLAMPA, "Arco", Achille och Pier Castiglioni, Flos, Italien, jubileumsutgåva, numrerad 1567/3000, 2002.

Sockel av svart marmor. Svängd, justerbar ställning i vitmetall. Kupa med delvis genombruten dekor. Höjd ca 240 cm.

Bruksslitage. Skav. Sockel med sprickor och avslag. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK