GERDA BOËTHIUS, 2 vol, Zorn, tecknaren, målaren, etsaren, skulptören, resp Zorn, människan och konstnären.

Stockholm 1949 resp 1960. Den senare med tillskrift från författaren. Numrerade upplagor 366/1000. Helband av skinn. Guldsnitt. 30 x 23 cm.

Slitage, namnteckningar i bläck, båda märkta med ägarnamntryck i guld, ej genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK