BYRÅ, Italien, Louis XVI, 1700-talets andra del.

Raka sidor, tre lådor. Rik intarsiadekor av girlanger, blomsterkorgar, porträttmedaljonger, atikiserande figurscen samt trofégrupp. På fyra nedåt avsmalnande ben. Längd ca 123, djup ca 57, höjd ca 87 cm. Etikett a tergo "Signor della Corse, Venecia". Nyckel finns.

Slitage, fanerskador med ställvis fanerbortfall. Lagningar. sprickor. Mindre maskstungen. Nyckel fungerar ej.

Utropspris
25 000 SEK