CHIFFONÉ, Karl-Johan, 1800-talets mitt.

Fanerad med alm och almrot. Beslag av mässing. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning och lådor. Tre lådor under skrivklaff. Bredd 120. Djup 55. Höjd 133 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Fanerskador. Lösa draghandtag. Lagningar. Nyckel saknas till lådor. Listdel saknas till dörr i skrivinredning, lös dörr. Lös sidokolonn.

Utropspris
1 500 SEK