SKÅP, Boulle-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Boulledekor i bland annat mässing och pärlemor med motiv av girlanger. Svängd front. Dekor element i mässing. Skiva i sten. Längd 117 cm. Djup 42 cm. Höjd 108 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.

Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. En dekorlist i mässing med skador. Dekor i mässing saknas på dörren.

Utropspris
6 000 SEK