Jacob Ängman

(Sverige, 1876-1942)
Jacob Ängman
(Sverige, 1876-1942)

PARTI SILVER, 3 delar, bland annat sockerskrin av Jacob Ängman, GAB, Stockholm 1929. Vikt ca 558 gram.

Tårtspade med graverad dekor. Stämplad T MARTHINSEN 830. Längd ca 25 cm.
Gräddkanna stämplad HANDGEARBEITET 925 (Tyskland). Höjd ca 14,5 cm.
Sockerskrin namnstämplat J. Ängman, GAB Stockholm 1929. Förgyllt invändigt. Höjd ca 8 cm.

Sockerskrinet med dedikation daterad 1930. Smärre slitage.

Utropspris
2 000 SEK