TAZZA, silver, William Lyon, Göteborg, 1856. Vikt ca 620 gram.

Rikligt ornerad med dekor av vindruvsblad och -klasar. Godronnerad skål med delvis förgyllning invändigt. Två hänklar. Höjd 25 cm.

Slitage, bl a förgyllningen med lite kraftigare slitage. Ursprunglingen med fylld fot.

Utropspris
2 500 SEK