RULLSTOL, 1800-talets andra hälft.

Korg med ställning av smide. Lös plymå i sits. Klädsel av konstläder. Svärtat handtag av svarvat trä. På tre hjul. Längd ca 130 cm.

Slitage, repor och märken. Korg med bristningar. Klädsel med skador. Fläckar.

Utropspris
1 500 SEK