VÄRJA, sk soldatsvärd, m/1653.

Fäste av järn, med handbygel och sidospång samt tumbygel. Tveeggad klinga med flat ås. Denna med stämplar från Wira bruk. Längd ca 95, varav klingan ca 78,5 cm.

Slitage, åldersbetingat slitage med stötskador och märken. Klinga med färgfläckar.

Utropspris
30 000 SEK