Allmoge
711731

SKRIVSKÅP, allmoge, daterat 1810.

Ådringsmålat. Dörrpar i överdel med målad blomsterdekor på dörrspeglar. Underdel med klaff och bakomvarande skrivinredning samt tre underliggande lådor. Längd 93, djup 54, höjd 197 cm. Nyckel finns.

Hårt bruksslitage med bortnött ytskikt. Maskstunget samt en del skador.

Utropspris
15 000 SEK