MATSERVIS, "Kosmos", 90 delar, formgiven 1966 av Berit Ternell för Upsala-Ekeby Gefle.

13 st mattallrikar,
13 st djupa mattallrikar,
14 st assietter,
17 st kaffekoppar med fat + 4 st fat.
6 st äggkoppar,
7 st tekoppar med fat + 1 st fat.
3 st sockerskålar,
1 st assiett till teservisen,
1 st tekanna,
2 st askfat,
1 st salladsskål,
3 st runda karotter, diameter 22-15 cm.
3 st formar, Längd 36-30 cm.
2 st karotter med lock.
2 st såssnipor,
1 st tillbringare,
1 st smörask.
1 st lock medföljer.

Bruksslitage. Nagg förekommer, bland annat på en av såssniporna, en tekopp.

Utropspris
2 000 SEK