BÄGARE, silver, Jacob Lampa, Stockholm 1770. Vikt ca 453 gram.

Konisk. Delvis förgylld. Fotring med upphöjda knäckar. Dekor av vågband. Graverad dekor med datering 1817. Höjd 19. Diameter 14 cm.

Smärre repor.

Utropspris
13 000 SEK