TESERVIS, 3 snarlika delar, silver, Birmingham 1938 och Chester 1916. Vikt ca 948 gram.

Oval fasetterad form. Invändigt förgyllda. Tekannans höjd 15 cm.

Tekannans hänkel med spricka, pip med buckla. Några mindre bucklor och repor.

Utropspris
4 000 SEK