Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, FYRA TAK/VÄGG LAMPOR. Tillverkare Taito Oy. 1950-tal.

Polerad mässingsstomme, opalglaskupa. Höjd 20 cm, diameter 40 cm.

Sedvanligt slitage.

Proveniens

Biograf Kuva-Portti, Kouvola, Finland.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 800
E
U
R
29 316
S
E
K
3 180
USD
Utropspris
600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (48 bud)
14
8 nov 2015 16:14
2 800 EUR
13
8 nov 2015 16:02
2 700 EUR
14
A
8 nov 2015 15:59
2 600 EUR
13
8 nov 2015 15:59
2 600 EUR
14
8 nov 2015 15:50
2 500 EUR
7
A
8 nov 2015 15:41
2 400 EUR
13
8 nov 2015 15:41
2 400 EUR
7
A
8 nov 2015 15:40
2 300 EUR
13
8 nov 2015 15:40
2 200 EUR
7
A
8 nov 2015 15:39
2 100 EUR
13
8 nov 2015 15:39
2 000 EUR
7
A
8 nov 2015 15:39
1 950 EUR
13
8 nov 2015 15:39
1 900 EUR
7
8 nov 2015 15:28
1 850 EUR
13
8 nov 2015 14:44
1 800 EUR
14
8 nov 2015 14:25
1 750 EUR
13
8 nov 2015 13:24
1 700 EUR
14
8 nov 2015 13:16
1 650 EUR
13
8 nov 2015 13:06
1 600 EUR
14
8 nov 2015 12:37
1 550 EUR
13
8 nov 2015 12:04
1 500 EUR
12
A
8 nov 2015 12:04
1 499 EUR
12
8 nov 2015 10:01
1 450 EUR
7
A
8 nov 2015 10:01
1 400 EUR
7
7 nov 2015 20:21
1 250 EUR
11
A
7 nov 2015 20:21
1 200 EUR
11
3 nov 2015 11:44
1 150 EUR
10
A
3 nov 2015 11:44
1 100 EUR
11
3 nov 2015 11:44
1 100 EUR
10
29 okt 2015 20:17
1 050 EUR
9
A
29 okt 2015 20:17
1 000 EUR
9
25 okt 2015 6:23
720 EUR
7
A
25 okt 2015 6:23
700 EUR
7
A
24 okt 2015 20:22
660 EUR
8
24 okt 2015 20:22
640 EUR
7
24 okt 2015 13:11
620 EUR
5
A
24 okt 2015 13:11
600 EUR
5
22 okt 2015 20:58
570 EUR
6
A
22 okt 2015 20:58
550 EUR
5
22 okt 2015 20:58
550 EUR
6
22 okt 2015 19:55
520 EUR
5
A
22 okt 2015 19:55
500 EUR
6
22 okt 2015 19:55
500 EUR
5
20 okt 2015 17:10
400 EUR
4
19 okt 2015 21:30
340 EUR
3
19 okt 2015 21:12
320 EUR
2
19 okt 2015 16:26
300 EUR
1
19 okt 2015 11:56
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.