VASER, ett par, stengods. Margareta Hennix, Gustavsberg 1980-tal.
Triangulära på rektangulära fötter. En stämplad MARGARETA HENNIX GUSTAVSBERG SWEDEN och studiohand, en stämplad GUSTAVSBERG SWEDEN. Höjd ca 22,5 cm.