Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

GLASSERVIS, 94 delar. "Karlberg", Elis Bergh, Kosta.

Klar kristall. Fasettslipade kupor, ben och fötter.
Bestående av:
12 grogglas höjd 13 cm
22 snapsglas höjd 10 cm
18 vitvinsglas höjd 11 cm
17 selterglas höjd 8 cm
19 rödvinsglas höjd 11,5 cm
6 likörglas höjd 8,5 cm.

Obetydligt slitage. Ca 10 delar med nagg.

Utropspris
7 000 SEK