Fanerad i valnöt. Fyra lådor med draghandtag i pressad mässing. Lådinredning bakom klaff. Höjd 135, längd 101, bredd 49 cm. Nyckel finns.
Röklukt. Smärre slitage. Benknoppar saknas och med skador.