Allmoge
713008

SKÄNKSKÅP. Alfta, Hälsningland, Bär datering 1802 samt märkt KED.

Med så kallat "Tunamåleri". Överdel med dörrpar, underdel med dörr. Bakomliggande hyllplan. Längd ca 91, djup ca 53, höjd ca 202 cm. Nyckel finns.

Åldersbetingat slitage med repor och stötmärken. Renoverad och kompletterad med bland annat delvis senare bemlålning (dock ej senare vid speglar och krön), mindre lagningar samt förstärkningar.

Utropspris
6 000 SEK