MATTA, Antik/semiantik Turkmen. Ca 350x236 cm.

Brunmelerad botten med polykroma güls och blommor. Smal benvit huvudbård med stiliserande ornament.

Ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar.

Utropspris
4 000 SEK