Tryckt huvudtitelblad, akvatintagraverat titelblad med vignette, tryckt dedikation till Karl XIV Johan, 27 akvatintagraverade planscher.
Sentida halvband. Tvär folio.
Slitage, fläckar, flera planscher och blad med skador. Ej komplett.