SERVIS, ca 45 delar, Uppsala Ekeby, 1900-talets mitt, porslin.

Bestående av;
7 tallrikar (diameter 24 cm),
12 tallrikar (diameter 21 cm),
6 djupa (diameter 20 cm),
12 assietter (diameter 18 cm),
2+2+1+1 uppläggnignsfat,
1+1 skål.

En tallrik med spricka, ytslitage, ett serveringsfat med spricka, sliten förgyllning.

Utropspris
1 500 SEK