SALTKAR samt GRÄDDKANNA, silver, Senempire, kannan tillverkad av Jacob Engelbert Sundberg, Sundsvall,1864. Vikt ca 169 g

Saltkar med otydliga stämplar. Dessa med uppsvängd och asymmetrisk cuppa, uppåt avsmalnande fot, på rektangulär bas med genombruten gallerkant. Höjd ca 6,5 cm. Kanna med uppsvängt handtag och pip samt med genombruten gallerkant. Höjd ca 9 cm.

Bruks- samt åldersbetingat slitage med repor och märken. Mindre bucklor. Det ena saltkaret med bristning. Gravyr.

Utropspris
1 800 SEK