VÄGGPENDYL, nyrenässans, omkring sekelskiftet 1900.

Fodral i ek med skuren och svarvad dekor. Genombrutet krön med maskaron och balustrad. Pendel med avslut i mässingsplåt. Urtavla med arabiska siffror. Höjd ca 120 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Metall med anlöpningar. Några avslag med lagningar. En dekordel saknas på krön. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK