VITRINSKÅP, Senempire, 1800-talets mitt.

Fanerad med mahogny. Raka sidor, flankerande pilastrar. Glasad dörr, bakomvarande hyllplan. Insidan delvis beklädd med spegelglas. Längd ca 72, djup ca 47, höjd ca 167,5 cm. Nyckel finns.

Bruks - och åldersbetingat slitage med repor och märken samt stötskador med materialbortfall. Sprickor. Renoverad och kompletterad med bland annat lagningar, senare belysning invändigt (denna ej funktionstestad), spegelglas. Skadat spegelglas.

Utropspris
7 000 SEK