SOFFA, 1800-talets slut.
Fanerad med valnöt. Delvis genombruten rygg med svarvade vertikala spjälor. Fast stoppad klädsel. På hjultrissor. Längd ca 124 cm.
Bruks- samt åldersbetingat slitage med repor och stötmärken. Förstärkningar. Enstaka mindre skador.