TAKLAMPA, Konkylie, sk. Tivolilampa. Formgiven av Louis Weisdorf för Lyfa 1968.

Lameller i gulmetall, invändigt lackerade i gult och orange. Stämplad Made in Denmark. Höjd ca 40 cm.

Ej funktionstestad, smärre ytslitage.

Utropspris
4 000 SEK