Madeleine Pyk – en samling F769

Lennart Sand

(Sverige, Född 1946)
Lennart Sand
(Sverige, Född 1946)

LENNART SAND, Skulptur, signerad.

Älgtjur. Gjutarstämpel Gogarie SA. Cera Persa. Rancate. Brunpatinerad brons, höjd 80 cm, längd 92 cm.

Ena hornet lagat av Herman Bergmans gjuteri, Stockholm. Obetydliga repor.

Konstnär

Lennart Sand, svensk bildkonstnär och skulptör född i Östersund. Han är autodidakt inom måleri men studerade grafik vid bland annat Ateljé Lennart Frisk, Blackstad Litografi och på Rolf Jansson litografiska verkstad Vikmanshyttan. Sand är främst känd för sina landskap med djur i välbalanserad palett.

Utropspris
25 000 SEK