ABSOLUT STATEHOOD, 1992 - 1993. Mapp med 51 st litografier, signerade och numrerade 25/400.

Bladstrl: 99x66 cm. Mapp med strl: 102x71.

"Absolut Statehood", är en av Absolut Vodkas mest ambitiösa konstprojekt/reklamkampanjer. Konstnärer från 50 olika delstater i USA och the District of Columbia gjorde varsitt konstverk på beställning av Absolut Vodka. Vilket ledde till en annonskampanj och en begränsad upplaga om 400 litografier. Varje litografi signerades och numrerades av konstnären. Dessa såldes till allmänheten för omkring 1800 kr. Alla intäkter från denna försäljning gick till den nationella amerikanska organisationen Design Industries Foundation for AIDS (Diffa).

Ett par blad med veck i kanter. I övrigt smärre slitage. Mapp med slitage och skador. Omslagsblad med smärre fuktfläckar.

Utropspris
30 000 SEK