Barock

Barock

SKÅP, barock, 1600-tal.

Ek. Svärtad dekor. Beslag av mässing. Skuren dekor. En dörr med bakomliggande hyllplan. Två lådor under dörr. Bredd 125. Djup 62. Höjd 214 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Fanerskador. Möjligen omarbetat från större skåp. Senare hyllplan.

Proveniens

Medföljande brev om proveniens.

Utropspris
7 000 SEK