SKRIVBORDSUPPSATS, 5 delar, brons, jugend, design E. Engeström, Herman Bergmans konstgjuteri, 1910-tal.

Dekor av vinrankor.
1 skrivbordsuppsats med ett bläckhorn, längd 28 cm
1 bredvress, längd 14 cm
2 ljusstakar, höjd 9 cm.
1 brevkniv, längd 25 cm

Slitage. Ena manchetten något skev i sitt fäste. Bläckhornets glasinsats med nagg. Brevpressen saknar tyg.

Utropspris
3 000 SEK