FOLKDRÄKT, Bohuslän, 1900-talets andra hälft.

Skor i storlek 37,5, tre förkläden, bindmössa, kjolväska, vita strumpor, röda samt vita sockar, två broscher, kjol, midjevidd ca 45 cm, längd ca 83 cm, jacka, axelbredd 44 cm, rygglängd 44 cm, livstycke, bystvidd ca 46 cm, kjortel, axelbredd 64 cm, rygglängd ca 100 cm.

Bruksslitage. Fläckar.

Utropspris
1 500 SEK