LJUSKRONA, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft. Höjd ca 98 cm.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. Kannelerade ljuspipor. 15 ljusarmar. 10 ljuspunkter. Diameter ca 83 cm.

Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Några prismor saknas. Någon trasig prisma.

Utropspris
25 000 SEK