Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy på 1940-talet.

Mässing och vitt duk. Diam. 45 cm, höjd 30 cm.

Sedvanligt slitage.

Formgivare

Klubbat pris
1 350
14 135
1 533
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (13 bud)
8
10 nov 2015 16:53
1 350 EUR
10 nov 2015 16:53
1 300 EUR
10 nov 2015 16:37
1 250 EUR
10 nov 2015 16:37
1 200 EUR
10 nov 2015 16:14
1 150 EUR
10 nov 2015 16:14
1 100 EUR
8 nov 2015 11:58
1 050 EUR
8 nov 2015 11:58
1 000 EUR
8 nov 2015 3:25
800 EUR
29 okt 2015 22:17
770 EUR
27 okt 2015 0:57
750 EUR
22 okt 2015 0:33
588 EUR
20 okt 2015 2:18
508 EUR