Gösta von Hennigs

(Sverige, 1866-1941)
Gösta von Hennigs
(Sverige, 1866-1941)

GÖSTA VON HENNIGS, olja på pannå, sign och dat 1925.

"Åskådare". 40x50 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet. Mons gård.

Konstnär

Gösta vonHennigs var en svensk bildkonstnär. Tillhörde konstnärsförbundets krets. Med utgångspunkt i tysk impressionism målade han i olja och akvarell stadsbilder och framförallt motiv från cirkus, jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger och med intresset inriktat på rörelse.

Utropspris
25 000 SEK