VASER, 3 st, jugend, Algot Eriksson samt möjligen Anna Boberg, Rörstrand samt Gustafsberg, 1900-talets första hälft.

Vas av Algot Eriksson med blomsterdekor mot svart botten. Mindre vas signerad AB?, möjligen Anna Boberg, med ljus botten och dekor av bladslingor. Vas från Gustafsberg med ljus växtdekor i relief mot blå botten. Höjd 10- 25 cm.

Bruksslitage. Erikssons vas med nagg. Den från Gustafsberg med sprickor och bortfall.

Utropspris
1 500 SEK