MATSALSBORD, nyrenässans, 1800-talets slut.

Fanerat med mahogny. Balusterformade ben med hjultrissor. Längd 154+59 cm, bredd 115 cm, höjd 73 cm. Sex iläggsskivor i furu à 59 cm vardera.

Bruksslitage. Stötmärken och repor. Ställvis blekt samt med fläckar. Några träavslag. Iläggsskivor med avvikande utförande, sprickor och kvistar.

Utropspris
3 000 SEK