BESTICKUPPSÄTTNING, ca 156 delar, snarlika, silver, musslan-serien, Finland 1920-60-tal. Silvervikt ca 3400 g.

Vikt utan knivar med stålblad och föremålen i nysilver. 11 matknivar + 1 i nysilver längd 25,5 cm, 12 st förrättsknivar 21 cm, 12 knivar 17,5 cm, 8 fruktknivar 16,5 cm, förgyllda silverblad. 11 gafflar + 1 i nysilver ca 20 cm, 13 förrättsgafflar 16,5 cm, 12 gafflar längd 14,5 cm. 11 matskedar 21 cm, 7 dessertskedar 16,5 cm, 11 kaffeskedar. Sillgafflar, olika 7+3+3, längd 11,5-12 cm. Tårtspade 26,5 cm, serveringssked och -gaffel 25,5 cm, slev 31 cm, förgyllt blad. 2 sardingafflar, 2 syltskedar med förgyllda blad och en smörkniv. Fiskbestick 12 gafflar och 12 knivar, 16,5 och 19,5 cm.

Bruksslitage, graveringar, glapp mellan knivskaft och -blad. Enstaka skador.

Utropspris
1 200 EUR