BESTICK, 31 st, silver, Finland, Sverige, Frankrike, Ryssland. 1800-tal och 1900-talets första hälft. Totalvikt 738 g.

Fiskserveringsbestick, Frankrike, skaften i silver. Teskedar 4 st: Johan Jacob Lihr, Ekenäs 1852, med dekor av mussla, Wilhelm Pettersson, Åbo 1885 och Anders Lindqvist, Hangö 1892. Matsked, "Helsingfors"-modell 1913 och 2 st matskedar av gammalsvensk modell, varav ena Isak Sandbeck (Stockholm 1811-1827), och den andra Fredrik Strömsten (Helsingfors 1813-1860). Strösked Anders Wilhelm Lindqvist 1909. Sockertång, Anders Johan Feltmarsch, Hangö 1910. 5 sillgafflar, Åbo 1928. Kaffeskedar, 11+1 st med förgyllda skedblad, Savon Kulta ja Hopea 1936 och Tavastehus 1933. Saltsked HW 1936. Teskedar 2 st Moskva,

Graveringar, intryckningsskador, bruksslitage.

Utropspris
200 EUR